טיפולי דנרבציה: שימור עורק הכליה לטיפול בלחץ דם גבוה

טיפולי דנרבציה ללחץ דם גבוהלחץ דם גבוה נחשב לנושא בוער עבור כל מי שבריאותו חשובה לו. יתר לחץ דם, כך על פי ההערכות, משפיע באופן ישיר על מאות מיליונים של בני אדם ברחבי העולם.

זוהי מגיפה עולמית, וחולים הסובלים מיתר לחץ דם נמצאים בסיכון יתר למגוון רחב של מחלות, החל מדום לב, דרך שבץ, מחלת כליות, פגיעה בראייה וכלה בהתקפי לב או בשבץ קטלני.

כל ירידה בלחץ הדם מפחיתה משמעותית את הסיכון לתחלואה מסוג זה ולכן חשוב ואף חיוני להבין איך ניתן לטפל בכך.

כשהטיפול התרופתי לא עוזר

עד כה, פורסמו אין ספור מחקרים שהצביעו כי הטיפול הטוב ביותר הוא גם הפשוט והזמין ביותר. המדובר בקיום אורח חיים פעיל יותר, הקפדה על פעילות גופנית, הפחתה במשקל, תזונה בריאה, הפחתה בצריכת השומן והמלח, הימנעות מצריכה מופרזת של אלכוהול.

במקביל, חלק מהחולים מתבקשים לקחת טיפול תרופתי להקטנת לחץ הדם. יש מטופלים שנזקקים לתרופת מרשם אחת ויש הנוטלים גם שתי תרופות שונות ואף יותר.

לרוע המזל, חלק מהמטופלים מפתחים עמידות לתרופות שונות, כלומר לחץ הדם לא מגיב כצפוי לטיפול התרופתי ונשאר גבוה במידה מסוכנת. מצב כזה, כאמור, בעייתי מאוד. חולים עם יתר לחץ דם שנשאר גבוהה ולא מגיע לרמות הנאותות סובלים מפי שלושה מקרים של אירועי לב לעומת חולים המטופלים בתרופות באופן יעיל. על מנת למצוא מענה לחולים שהתרופות הרגילות אינן מצליחות לסייע, דרוש, אם כן, טיפול מסוג אחר.

 טיפול דנרבציה: מיקוד בפעילות עצבית

טיפול חדש מיועד לחולים הסובלים מיתר לחץ דם שאינם מגיבים לתרופות המקובלות. מדובר בטיפול שנקרא שימור עורק הכליה – RDN treatment. במסגרת הטיפול מחדירים קטטר באזור המפשעה, דרך העורק. באמצעות הקטטר הזה מעבירים אנרגיה של גלי רדיו בפולסים במשך שתי דקות כדי להשפיע על הפעילות העצבית.

הפסקת הפעילות העצבית באופן זה למעשה מדכאת פעילות נוירולוגית שמביאה ללחץ דם גבוה. הליך רפואי זה בכללותו נמשך כ-40 דקות אך נדרש אשפוז ללילה שכן ניתנים תכשירים מישנים וכן חומרים נוגדי כאב.

בטיחות הטיפול

לפני שנים מספר פורסם ניסוי שהראה כי טיפול מסוג זה הביא לירידה מוחשית בלחץ הדם. עוד עלה מהניסוי כי לא נצפו סיבוכים או תופעות לוואי משמעותיות בקרב החולים שטופלו. כמה אלפי חולים ברחבי העולם שכבר טופלו תוך מיקוד בעורק הכליה, תומכים גם הם ביעילות ובבטיחות של הטיפול הנדון.

בתחילה על המטופל להגיע להתייעצות מלאה עם הרופא, ולעבור בדיקה פיזיולוגית. יש צורך להגיע לבדיקת לחץ דם לפחות שלוש פעמים, במועדים שונים. עוד יתבצעו בדיקות של תפקודי כליות, בדיקת רמת סוכר וכן הדמיה של הכליות באמצעות מכשיר דימות מסוג MRI. הטיפול, יש לציין, לא מתאים לחולים הסובלים ממחלת כליות או מאי ספיקת כליות וכו מלחץ דם משני שהוא תוצאה של מחלות הפוגעות בעורקים.

מהם אחוזי ההצלחה? לפי הנתונים שנאספו עד כה עולה כי יעילות הטיפול גבוה בקרב מרבית המטופלים. אחוזי ההצלחה מוערכים בין שמונים לתשעים אחוזים. במילים אחרות, אחד או שניים מכל עשרה מטופלים לא יחוו שיפור בלחץ הדם אך כל היתר – בהחלט כן.

לחץ דם גבוה

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן