התרופה ורפאמיל

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

התרופה ורפאמיל

התרופה ורפאמילורפאמיל, או בשמותיה המסחריים האחרים: איקאקור, אפואקור, או וראקור, היא תרופה להורדת לחץ הדם המשתייכת לקבוצת חוסמי תעלות הסידן.

לחץ דם גבוה נחשב לתופעה בעייתית ושכיחה יחסית בעולם המערבי אשר הופכת שכיחה יותר עם העליה בגיל. בשילוב עם אורח חיים שאינו בריא, המתבטא בתזונה לקויה וחוסר פעילות גופנית, ערכי לחץ הדם העולים על 140/90 נחשבים ללחץ דם גבוה.

חשיבות המעקב – לחץ דם גבוה מתרחש כמעט ללא תסמינים אך הוא גורם לסיבוכים בטווח הארוך כמו מחלות לב וכלי דם, עלול לגרום להתקף לב, אירוע מוחי, ובעיות בתפקוד הכליות. לכן, חשוב להיות עם היד על הדופק ולדאוג לקבלת טיפול מתאים.

מנגנון הפעולה של ורפאמיל

מנגנון הפעולה של התרופה ורפאמיל הוא כאמור חסימת תעלות הסידן. תרופות הפועלות באמצעות מנגנון זה הן ותיקות יחסית וקיימות כבר משנות השישים, זאת בניגוד לתרופות מעכבות אנזים ACE או חוסמות אנגיוטנסין 2 שהן חדשות יותר. ורפאמיל היא התרופה הראשונה מקבוצת חוסמי תעלות הסידן.

חסימת תעלות הסידן נעשית באמצעות כניסת הורפאמיל, החומר הפעיל, אל תעלות הסידן, בעיקר תעלות הסידן שבשריר הלב. הסידן גורם להתכווצותם של תאים. מניעת כניסת הסידן לתאי שריר הלב מפחיתה את עוצמת התכווצות שריר הלב, מאטה את הדופק ובכך מורידה גם את לחץ הדם. בגלל האטת הדופק נקרא הורפאמיל גם מגביל מהירות.

רכיבי התרופה

החומר הפעיל בתרופות ממשפחה זו הוא Verapamil HCl הנמצא בתרופה בריכוזים שונים על פי סוג התרופה. התרופה איקאקור מגיעה בשלושה ריכוזים שונים: טבליות 40 מ"ג, 80 מ"ג ו- 120 מ"ג.

חומרים לא פעילים שמכילה איקאקור הם בין היתר לקטוז ונתרן. רשימת רכיבים מלאה לאיקאקור 40 מ"ג מלבד הורפאמיל: microcrystalline cellulose, gelatin, talc, Lactose monohydrate, starch, microcrystalline cellulose, gelatin, talc, sodium starch glycolate, magnesium stearate, HPMC 2910, titanium dioxide, polyethylene glycol, erythrosine aluminium lake.

אופן השימוש בתרופה

מלבד יתר לחץ דם, הורפאמיל לסוגיה משמשת לטיפול בבעיות נוספות כמו תעוקת חזה, והפרעות קצב. התרופה מגיעה כטבליות או טבליות לשחרור מושהה. איקאקור מגיעה, כאמור, בטבליות בריכוז 40 מ"ג, 80 מ"ג או 120 מ"ג. טווח המינון הוא בד"כ 120-480 מ"ג ליום, כמובן על פי הוראות רופא.

את התרופה יש לקחת פעמיים עד שלוש פעמים ביום. את הטבליות הרגילות יש לבלוע בשלמותן, לא ללעוס, לחצות או לרסק. טבליות בשחרור מושהה ניתנות לחציה. את הטבליות יש ליטול עם האוכל ולא לשתות מיץ אשכוליות עם נטילתן. את התרופה יש לאחסן במקום מוצל וקריר.

אם נשכחה נטילת תרופה, יש לקחת מיד כשנזכרים אלא אם מתקרב מועד נטילת המנה הבאה. אז יש לדלג על מנה ולא ליטול מנה כפולה. אין להפסיק את התרופה ללא התייעצות עם רופא.

תופעות לוואי וסיכונים

כמו תרופות רבות לטיפול בלחץ דם גבוה, גם ורפאמיל עלול לגרום לתופעות לוואי, לרוב במידה סבירה. עם תופעות לוואי אלה נמנים כאבי ראש, סחרחורות בעקבות הירידה בלחץ הדם, נפיחות בקרסוליים בגלל הרחבת כלי הדם, בחילות, עצירות כתוצאה מהאטת פעילות שרירי מערכת העיכול, שיעול ובעיות נשימה, פריחה בעור.

ורפאמיל עשויה לגרום לאינטראקציה עם תרופות אחרות ולכן יש ליידע את הרופא על כל סוגי התרופות הנלקחים. לדוגמה, היא אינה נקבעת בשילוב עם תרופות להורדת לחץ דם מסוג חוסמי בטא. אין לקחת את  התרופה בהריון או בזמן הנקה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לחץ דם גבוה

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן