לחץ דם גבוה בילדים ונוער

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לחץ דם גבוה בילדים ונוער

לחץ דם גבוה בילדים ונועררוב האנשים חושבים על לחץ דם גבוה, הנקרא גם יתר לחץ דם, כמצב המשפיע על אנשים מבוגרים. בעבר הנחה זו הייתה אולי נכונה, כך כיום לחץ דם גבוה משפיע על אנשים בכל הגילאים, כולל ילדים ונוער.

מדוע לחץ דם גבוה בילדים ונוער נחשב לבעיה גוברת? מה ניתן לעשות כדי להגן על הילדים מפני איום זה? הצעד הראשון הוא ללמוד כל מה שאתם יכולים על לחץ דם גבוה בילדים ונוער, הגורמים, התוצאות והטיפול.

מהו לחץ דם גבוה בקרב ילדים ונוער?

לחץ דם הוא כוח הדם הזורם דרך כלי הדם. במצב נורמאלי, הלב שואב דם דרך כלי הדם בגוף ומרחיב את העורקים לשם שמירה על זרימת דם תקינה. אצל אדם עם יתר לחץ דם, לעומת זאת, הדם עובר חזק מדי נגד כלי הדם, במצב אשר עלול לגרום נזק לכלי הדם, הלב ואיברים אחרים.

מבוגרים יכולים לדעת בקלות אם יש להם לחץ דם גבוה פשוט באמצעות בדיקות לחץ דם והשוואת המספרים לתרשים פשוט. ילדים ונוער מקבלים את אותן הבדיקות, אך פירוש המספרים אצלם מורכב יותר. רופא הילדים משתמש בתרשימים המבוססים על מין הילד, הגובה שלו ומספרי לחץ דם על מנת לקבוע אם הוא סובל מלחץ דם גבוה.

בדומה למבוגרים, לחץ דם גבוה בילדים ונוער עלול לגרום להשפעות בריאותיות חמורות לטווח הארוך, כולל מחלת לב; מחלת כליות; ושבץ.

השמנת יתר ולחץ דם גבוה בקרב ילדים ונוער

גורמי סיכון ללחץ דם גבוה בילדים ונוער כוללים השמנה והיסטוריה משפחתית של לחץ דם גבוה. גורמי סיכון אחרים עשויים לכול בעיות רפואיות כגון דום נשימה בשינה או הפרעות שינה.

השמנת יתר נחשבת לסיכון העיקרי ללחץ דם גבוה בקרב ילדים ונוער. למרות שאין זה הסיכון היחיד, הוא תורם אף למגוון נרחב של בעיות בריאותיות אחרות, כגון מחלות לב וסוכרת.

טיפול בלחץ דם גבוה אצל ילדים ונוער

חוקרים עדיין מנסים לקבוע מהי השיטה היעילה ביותר לטיפול בלחץ דם גבוה בילדים ונוער. באופן כללי, הטיפול אינו שונה מהטיפול במבוגרים. שיתוף פעולה הדוק עם רופא הילדים מאפשר מציאת תכנית הטיפול הטובה ביותר לילד. ההנחיות הכלליות הן:

מעקב אחר משקל הילד

עודף משקל מגביר את הסיכון לפתח לחץ דם גבוה. תכנית תזונת DASH והקפדה על פעילות גופנית קבועה מסייעת לילד לרדת במשקל.

יש להתייעץ עם רופא הילדים על מנת להגדיר מטרות הפחתת משקל. הרופא יכול אף להפנות את ההורים והילד לאנשי מקצוע אחרים בתחום הבריאות, המסייעים בהגדרת תוכנית הרזיה.

מעקב אחר תוכנית תזונה DASH – גישת תזונה זו עוצרת את יתר לחץ הדם, וכוללת אכילת פחות שומן רווי כמו גם אכילת יותר פירות וירקות טריים, ומזונות מלאים. הגבלת צריכת המלח מסייעת אף היא בהורדת לחץ הדם של הילד. תזונאית יכולה לסייע להורים ולילדים למצוא שיטות לעמוד ביעדים אלו מבלי לוותר על מאכלים אהובים או טעם נהדר.

נטילת תרופות

אם לחץ הדם של הילד חמור או אינו מגיב לשינויים באורח החיים, הרופא עשוי לרשום תרופות. מציאת התרופה שעובדת באופן הטוב ביותר לשליטה בלחץ דם גבוה עם פחות תופעות לוואי, עשויה להימשך תקופה מסוימת. תרופות המשמשות לטיפול בלחץ דם גבוה כוללות:

תרופות משתנות – להפחתת כמות הנוזלים בדם באמצעות סיוע לגוף להיפטר מעודף נתרן.

מעכבי ACEחוסמי אלפא וחוסמי תעלות סידן מסייעים לשמירת הידק כלי הדם.

חוסמי בטא – מונעים מהגוף לייצר את ההורמון אדרנלין, שהוא הורמון מתח, הגורם ללב לפעום חזק יותר ויותר. הוא גורם אף להידוק כי הדם, וכל הגורמים האלו מגבירים את לחץ הדם.

כיצד לסייע לילדים ונוער עם לחץ דם גבוה

ניתן לסייע לילדים לשלוט בלחץ דם גבוה באמצעות הקפדה על תוכנית אותה קבע רופא הילדים, ובנוסף, לבצע את השלבים הכוללים הגבלת משך הזמן אותו מבלה הילד במחקי וידיאו וצפייה בטלוויזיה; הקפדה על שינויים תזונתיים והתעמלות, יחד עם כל בני המשפחה; ומעקב קבוע אחר רמות לחץ הדם של הילד, כפי שהומלץ על ידי הרופא.

כשעובדים עם מומחה הבריאות לפיתוח תוכנית בריאות מקיפה, ניתן לסייע לילדים ונוער לשלוט בלחץ דם גבוה, וליהנות מעתיד בריא.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לחץ דם גבוה

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן