לחץ דם גבוה וכולסטרול

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לחץ דם גבוה וכולסטרול

לחץ דם גבוה וכולסטרולהאם אתם מכירים את המספרים הקשורים לבריאות הלב, שיכולים ממש להציל את חייכם? קיימים שלושה מספרי מפתח אותם יש לדעת, המספקים תצוגה מקדימה של הצלת חיים מסיכוני מחלות לב. אלו הם מדדי לחץ דם; רמות הכולסטרול; וגודל היקף המותניים.

מספרים בריאים מציגים את בריאות הלב. כשמבינים את ערכי אורח החיים הבריא, הכולל אכילת תזונה מאוזנת, הקפדה על פעילות גופנית קבועה והימנעות מעישון ואלכוהול, ניתן אפילו לשנות מספרים שליליים. שינויים קטנים מובילים להבדל משמעותי.

הבנת רמות כולסטרול

כולסטרול טוב, HDL, מפחית את הסיכון למחלת לב כלילית בשני אחוזים. כך שעלייה של חמש נקודות בלבד ברמות הכולסטרול הטוב, מפחיתה את הסיכון למחלות לב בעשרה אחוזים! כשמודדים את בריאות הלב במספרים, יש לבחון את הרמות הנוכחיות, והרמות העתידיות.

קווי המגמה חשובים למדידת לחץ הדם. אם רמות לחץ הדם נמצאות מתחת לנקודת הסף ללחץ דם גבוה, זה טוב, אך אם הרמות עולות, הן מצביעות על מצב בריאותי מסוכן. מצד שני, אם הכולסטרול גבוה, אך בדרך למטה, זהו מצב בריא, ויש להמשיך את מגמת הבריאות.

מדריך להבנת בריאות הלב במספרים

כך ניתן להבין את הקשר בין רמות לחץ דם לבין רמות כולסטרול:

לחץ דם: המפתח לבריאות הלב

הרופא מודד את לחץ הדם במספרים, הקובעים רמות נמוכות או גבוהות, אך יש להבין את פרשנות המספרים. לחץ דם מורכב משני מספרים.

הלחץ הסיסטולי מודד את לחץ הדם על דפנות העורקים כשהלב שואב את הדם במהלך פעימות הלב, בעוד שהלחץ הדיאסטולי מודד את אותו לחץ בין פעימות הלב, כאשר הלב מתמלא בדם. שני המספרים האלו חשובים, אך גם אם הקריאה מראה על מספרים חריגים, אין פירוש הדבר שקיימת סכנה בריאותית.

לחץ דם תקין – נמדד ברמה שמתחת ל-120/80.

טרום יתר לחץ דם – נקבע ברמה של 120/139, לחץ סיסטולי, או 80 עד 89, לחץ דיאסטולי.

יתר לחץ דם – הנקרא גם לחץ דם גבוה הוא 140 ומעלה, לחץ סיסטולי, ו-90 או גבוה יותר, לחץ דיאסטולי.

כולסטרול: מנבא של התקף לב

לא כל הכולסטרול הוא רע. זהו סוג של שומן מזין, אך יש להפריד רמות כולסטרול בין "טוב" ו"רע". כשמודדים כולסטרול ושומני דם, מתכוונים לשלושה מספרים שונים: כולסטרול "רע" (LDL), כולסטרול "טוב" (HDL), וטריגליצרידים. מדדים אלו משולבים על מנת להעניק "פרופיל שומנים", ציון במספרים חשובים ביותר.

המספרים אליהם יש לשאוף הם:

כולסטרול כולל – של 200 מ"ג/ד"ל או נמוך יותר

כולסטרול "טוב" – של 50 מ"ג/ד"ל ומעלה.

כולסטרול "רע" אופטימלי – הוא 100 או נמוך יותר. אם קיימים גורמים סיכון עיקריים אחרים, כגון מחלות לב וכלי דם או סוכרת, הרופא ירצה שרמות הכולסטרול הרע יהיו קרובות ל-70.

טריגליצרידים – צריכים להיות פחות מ-150 מ"ג/ד"ל.

מספרי הכולסטרול הרע מאפשרים לרופא להתמקד בתוכניות בריאות הלב. כל נקודה אחת של ירידה ברמות הכולסטרול הרע, משפיעה על ההבדל. אם הכולסטרול הרע הוא 140, ומורידים אותו ל-130, זה נהדר, גם אם רמות אלו עדיין אינן אופטימאליות. מבוגרים בגילאי עשרים ומעלה צריכים לבדוק פרופיל שומנים בדם אחת לחמש שנים.

היקף המותניים: הקשר למחלות לב

משקל הגוף או רמת ה-BMI מנבאים את הסיכון למחלות לב. אם היקף המותניים גבוה מ-35 סנטימטרים לנשים, וארבעים סנטימטרים לגברים, זה מגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם, סוכרת, בעיות מטבוליות, לחץ דם גבוה ורמות כולסטרול שאינן תקינות.

כשמורידים אפילו סנטימטר אחד מהיקף המותניים, ניתן לראות שיפור בכל שאר המספרים הקשורים לבריאות הלב. לעומת זאת, עם מעלים אפילו סנטימטר אחד, ניתן לראות החמרה במספרים אלו. זהו מדד הרבה יותר טוב מאשר המשקל, היות ואדם עשוי להיות במשקל גבוה ועדיין להפחית את היקף המותניים, אם הוא מבצע פעילות גופנית המשיגה מסת שריר רזה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לחץ דם גבוה

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן