קנאביס רפואי והשפעתו על לחץ דם גבוה

קנאביס רפואי ללחץ דם גבוהיתר לחץ דם הוא מצב רציני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם, ומוביל להתקפי לב, שבץ ובעיות אחרות.

ראיות מדעיות מראות שקנאביס רפואי עשוי לסייע בטיפול בלחץ דם גבוה. האם הוא אכן יכול להיות בבחינת קצה של אור בקצה המנהרה עבור רבים?

יתר לחץ דם נגרם כתוצאה מהלחץ המופעל על ידי הדם על דפנות כלי הדם. כשלחץ זה גבוה מדי באופן קבוע, המצב נקרא לחץ דם גבוה.

לכל אדם יש לחץ דם גבוה במצבי התרגשות, עצבנות, כעס או חרדה. אך מבחינת מיליוני אנשים ברחבי העולם הסובלים מלחץ דם גבוה ומתמיד, הבעיה שונה.

לחץ דם גבוה: מצב מסוכן ביותר – בעולם המודרני, מצב זה הופך להיות נושא משמעותי ומדאיג יותר מדי יום, במיוחד בשל אורח החיים וכמות הפעילות הגופנית הנמצאת על ספירלה יורדת במשך שנים רבות בקרב אחוז גבוה מהאוכלוסייה.

השפעת המערכת האנדוקבינואידית על הגוף

כדי להבין מדוע קנאביס רפואי יכול להוות השפעה חיובית על יתר לחץ דם, יש צורך להבין מעט יותר את מעורבותו על מערכות הגוף. ראשית, הגוף כולל מערכת אנדוקבינואידית (ECS), המורכבת מרצפטורים במוח ומערכת העצבים המרכזית.

המערכת האנדוקבינואידית מעורבת באיתות הגוף לתיאבון, תפיסת כאב, מצב רוח וזיכרון. היא אחראית על ההשפעות המתרחשות לאחר צריכת קנאביס. יש לה אפשרות להשפיע על היבטים רבים של תפקודי הגוף, במיוחד על תגובות חרדה, מתח, וגירויים שונים.

השפעות לחץ דם גבוה על הגוף

לחץ דם גבוה עשוי להיות ביטוי פיזי של תסמינים, ולא מחלה נפרדת. ההשפעות החיוביות של הקנאביס על תסמינים אלו משפיעות באופן שונה מתפקוד המערכת האנדוקבינואידית, והוא עשוי לאפשר לגוף לשלוט על יתר לחץ דם באופן יעיל יותר.

למריחואנה יש שני מרכיבים פעילים: THC, שהוא פסיכו אקטיבי, ו-CBD, שאינו פסיכו אקטיבי. אך לשני מרכיבים אלו, קיימות השפעות על מערכות הגוף. יש לציין אף כי אמצעי בליעה יכול להשפיע על התוצאות.

לחץ דם גבוה וקנאביס רפואי: מה אומר המדע?

קיימת הסכמה כמעט גורפת בקרב החוקרים שמשתמשים מזדמנים של קנאביס רפואי, נוטים לחוות קצב לב מעט מוגבר, ולכן מתרחש אצלם לחץ דם גבוה יותר זמן קצר לאחר השימוש במריחואנה. תסמינים אלו נוטים להופיע בתוך רבע שעה לאחר עישון חומר הצמח. ואז רמות לחץ הדם משתנות ברוב המקרים די מהר, בתוך דקות ספורות, ומגיעות לירידה הדרגתית של קצב הלב ולחץ הדם.

נשאלת השאלה האם כל ההשפעות הפיזיות על קצב הלב ולחץ הדם נגרמות כתוצאה מהתגובה הגופנית, או האם לחץ הדם הגובר ומתרכך, גורם לחרדה ולרמות לחץ הדם וקצב הלב לרדת? זהו נושא סובייקטיבי באמת, עליו קשה לענות, שכן לכל משתמש בקנאביס רפואי תהיה תגובה שונה לחלוטין, וכמעט בלתי אפשרי לקטלג את כל הגורמים המעורבים.

לחץ דם גבוה וקנאביס רפואי: העתיד

קיים עדיין מסתורין רב סביב הקנאביס והאופן בו הוא עשוי להשפיע על אנשים עם לחץ דם גבוה. מדענים אינם יודעים מספיק בתחום זה, וקיים ביקוש גבוה לביצוע מחקר ולימודים.

החדשות הטובות במקרה זה הן שבשנים האחרונות הסטיגמה הסובבת את הקנאביס משתנה בהדרגה, ותמשיך להשתנות ברמה הגלובלית, כך שהאור נמצא באופק.

שאלת החלפת תרופות ללחץ דם גבוה בקנאביס רפואי – חוקי הקנאביס הרפואי משתנים ממדינה למדינה. בשנת 2017, הקנאביס הפך לחוקי לשימוש תרופתי ב-28 מדינות. מחוץ לארצות הברית, קנאביס רפואי חוקי בקנדה, אוסטרליה, ארגנטינה, צ'ילה, וקרואטיה. נכון להיום, קנאביס רפואי עדיין אינו מאושר לטיפול בלחץ דם גבוה במקומות רבים בעולם.

לחץ דם גבוה

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן