הקשר בין מחלת הסוכרת לבין לחץ דם גבוה

חולי סוכרת ולחץ דם גבוהלחץ דם גבוה, או יתר לחץ דם, הוא מצב המאובחן במקרים רבים בקרב אנשים עם סוכרת מסוג 2. לא ידוע מדוע קיים קשר משמעותי בין שתי המחלות, ומומחים מאמינים כי השמנת יתר, תזונה עתירת שומנים ונתרן וחוסר פעילות גופנית, תורמים לשני המצבים.

יתר לחץ דם נקרא "הרוצח השקט" היות והוא מתרחש ללא תסמינים ברורים ואנשים רבים אינם מודעים לכך שיש להם לחץ דם גבוה. סקר שנערך על ידי איגוד הסוכרת האמריקאי (ADA), מצא שפחות ממחצית האנשים בסיכון למחלות לב או סוכרת מסוג 2, אובחנו עם לחץ דם גבוה.

מהו לחץ דם גבוה?

במצב זה, הדם מפעיל כוח מוגבר במהלך שאיבה דרך הלב וכלי הדם. עם הזמן, לחץ דם גבוה מגדיל את שרירי הלב. בשנת 2008, 67% מהבוגרים בגילאי עשרים ומעלה עם סוכרת, אובחנו עם שיעורי לחץ דם של למעלה מ-140/90.באוכלוסיה הכללית, ובקרב אנשים עם סוכרת, לחץ דם של פחות או שווה ל-14/90, נחשב תקין.

המספר הראשון, 140, נקרא הלחץ הסיסטולי, המציין את הלחץ הגבוה ביותר המופעל כשהדם שואב דרך הלב. המספר השני, 90, נקרא הלחץ הדיאסטולי. זהו הלחץ המתוחזק על ידי העורקים כאשר הכלים רגועים בין פעימות לב.

חשיבות המעקב אחר רמות לחץ הדם

אנשים בריאים צריכים לבדוק את לחץ הדם שלהם מספר פעמים בשנה. אנשים עם סוכרת צריכים להיות אפילו ערניים יותר למצב.

אנשים עם סוכרת נדרשים לבדוק את לחץ הדם לפחות ארבע פעמים בשנה. אנשים עם סוכרת ולחץ דם גבוה, צריכים לעקוב אחר הרמות בבית ולשתף את הממצאים עם הרופא.

גורמי סיכון ליתר לחץ דם עם סוכרת

מומחים מזהירים מפני שילוב של יתר לחץ דם וסוכרת מסוג 2 וקובעים ששילוב זה קטלני במיוחד ועלול להגביר באופן משמעותי את הסיכון להתקף לב או שבץ. סוכרת מסוג 2 ולחץ דם גבוה מגבירים אף את הסיכויים לפתח מחלות אחרות הקשורות לסוכרת, כגון מחלת כליות ורטינופתיה סוכרתית, העלולה לגרום לעיוורון.

קיימות גם ראיות מדעיות משמעותיות המראות שלחץ דם כרוני עשוי להאיץ התפתחות בעיות קוגניטיביות הקשורות בהזדקנות, כגון מחלת אלצהיימר (AD) ודמנציה. הסיבה לכך היא כי כלי הדם העוברים למוח עשויים להיחלש בדיוק כמו הלב. במחקרי מרפאות גריאטריה בשנת 2009 החוקרים קבעו שיתר לחץ דם מוכר כגורם הסיכון העקבי ביותר לשבץ, וחשוב יותר, אף למחלת האלצהיימר.

מחלות הקשורות ללחץ דם גבוה וסוכרת

סוכרת בלתי מבוקרת אינה הגורם הבריאותי היחיד המגביר את הסיכון ללחץ דם גבוה. יש לזכור שהסיכויים להתקף לב או שבץ גדלים באופן משמעותי אם אתם סובלים מאחד או יותר מגורמי הסיכון הבאים:

מניעת יתר לחץ דם עם סוכרת

קיימים שינויים קלים רבים באורח החיים שיכולים להוריד את לחץ הדם. רוב השינויים אם תזונתיים, אך מומלץ אף להקפיד על פעילות גופנית יומית. רוב הרופאים ממליצים על הליכה מהירה במשך חצי שעה עד ארבעים דקות מדי יום, אך כל פעילות אירובית משפרת את בריאות הלב.

איגוד הלב האמריקאי ממליץ על מינימום של שעתיים וחצי פעילות גופנית בעוצמה בינונית בשבוע, או שעה וחצי בשבוע של פעילות גופנית נמרצת המשפרת את בריאות הלב וכלי הדם. בנוסף להורדת לחץ הדם, פעילות גופנית מחזקת את שריר הלב ועשויה להפחית את נוקשת העורקים, מצב המתרחש לעיתים קרובות בקרב אנשים עם סוכרת מסוג 2.

לחץ דם גבוה

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן