ספירונולקטון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ספירונולקטון ללחץ דםספירונולקטון הוא החומר הפעיל בתרופות אלדוספירון, ספירונול או אלדקטון. תרופות אלה שייכות לקבוצת תרופות הנקראות משתנים משמרי אשלגן.

באופן זה מסייעות תרופות אלה לטיפול ביתר לחץ דם. יתר לחץ דם או לחץ דם גבוה נחשב ללחץ דם שערכיו גבוהים מ- 140/90.

חשוב למדוד מדי פעם את לחץ הדם ולעקוב אחר ערכיו כיוון שתסמיניו של לחץ דם גבוה כמעט ואינם מורגשים אלא במצבים של חריגה גבוהה מאוד מהנורמלי.

עם זאת, הסיבוכים שהוא עלול לגרום כוללים מחלות כלי דם ולב, עליה בסיכוי לאירוע מוחי או מחלת כליות. לכן, חשוב לבדוק ולקבל טיפול מתאים.

מנגנון הפעולה של ספירונולקטון

ספירונולקטון הוא חומר משתן ואוצר אשלגן. הוא חוסם את הקולטנים להורמון אלדוסטרון, הורמון המיוצר בבלוטת יותרת הכליה. על ידי חסימת פעילות האלדוסטרון נעשה פינוי מהיר יותר של נוזלים ונתרן מהגוף דרך השתן. מעבר נוזלים ומלחים מן הכליה לשתן מורידה את נפח הדם ועל ידי כך גם את לחץ הדם.

חסימת פעילות האלדוסטרון וסילוק מוגבר נשל עודף נוזלים מהגוף מסייע לטיפול בבעיות נוספות מלבד לחץ דם גבוה. התרופה ניתנת כטיפול בבצקות הנובעות מסיבות שונות כמו אי ספיקת לב, שחמת הכבד או מחלת המיימת. כיוון שהתרופה מביאה גם לאצירתו של אשלגן בדם, היא מסייעת גם במצבים של היפוקלמיה (רמה נמוכה מדי של אשלגן בדם).

יתרונות – התרופות המכילות ספירונולקטון נחשבות לתרופות יעילות לטיפול בלחץ דם גבוה, וכאמור גם בלא מעט בעיות נוספות הנובעות מאצירתם של נוזלים רבים מדי בגוף. בניגוד לתרופות משתנות אחרות, ספירונולקטון אינה מגבירה את הסיכוי לסוכרת או לשיגדון (דלקת מפרקים כרונית).

הרכיבים – החומר הפעיל בכל התרופות במשפחה זו הוא הספירונולקטון. התרופה אלדוספירון  זמינה בשני ריכוזים: 25 מ"ג ו- 100 מ"ג. בנוסף לספירונולקטון מכילה התרופה את הרכיבים הבאים: Calcium sulfate, starch, povidone, felcofix peppermint, magnesium stearate, color red FD&C no.3 Lake 15% (only for the 25 mg).

אופן השימוש בספירונולקטון לטיפול בלחץ דם גבוה

התרופה זמינה בטבליות של 25 מ"ג ו- 100 מ"ג. את התרופה יש ליטול פעם ביום ולהיצמד להוראות הרופא. מומלץ ליטול את התרופה עם האוכל בכדי למנוע הפרעות במערכת העיכול. טווח המינון של התרופה נע בין 25 מ"ג כמינון התחלתי ויכול להגיע גם ל- 200 מ"ג ביום.

תחילת השפעת הספירונולקטון היא איטית יחסית ומגיעה לאחר יום עד שלושה ימים. השפעה מלאה תורגש כשבועיים לאחר תחילת הטיפול. את התרופה יש לאחסן במקום קריר ומוצל. במידה ונשכחה נטילת מנה, יש לקחת מיד כשנזכרים אך לא לקחת מנה כפולה.

היות והתרופה גורמת לאצירת אשלגן בדם, יש לאכול במידה מבוקרת מזונות עשירים באשלגן כמו בננות, עגבניות, שזיפים או תרד. אין להפסיק את התרופה ללא התייעצות עם רופא מטפל.

תופעות לוואי וסיכונים

לספירונולקטון תופעות לוואי מעטות יחסית כמו בחילות או הקאות. לעתים גורמת התרופה לכאבי ראש או סחרחורות. במידה וישנה בעיה בתפקוד הכליות עלול להיווצר מצב של היפרקלמיה – ריכוז גבוה מדי של אשלגן בדם העלול לגרום כאבי שרירים, התכווצויות שרירים, עייפות או קהות חושים, ולכן התרופה אסורה לסובלים מאי ספיקת כליות.

הספירונולקטון חוסמת קולטנים של ההורמון טסטוסטרון ולכן במינונים גבוהים עלולה להיראות אצל גברים תופעה של הגדלת שדיים. עם זאת, בעקבות חסימת ההורמון טסטוסטרון נעזרים לעתים בתרופה לטיפול בשיעור יתר אצל נשים (אם כי הדבר אינו מצוין באופן רשמי כאחת ממטרותיה של התרופה). התרופה לא מומלצת לשימוש בהריון או במהלך תקופת ההנקה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לחץ דם גבוה

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן