צנתור להורדת לחץ דם

צנתור להורדת לחץ דםלחץ דם גבוה עלול לגרום לנזקים כבדים ולתופעות קטלניות כמו התקף לב, אירוע מוחי, נזק לכליות, מחלות לב וכלי דם ואפילו למוות אם אינו מטופל לאורך זמן.

שיטת הטיפול המסורתית בלחץ דם גבוה היא תרופות שונות, לעתים שילוב ביניהן, האמור לשמור על לחץ דם מאוזן בתוספת שמירה על אורח חיים בריא.

אך לא תמיד התרופות יעילות. טיפול חדשני באמצעות צנתור הנקרא גם דנרבציה כלייתית נמצא ליעיל להורדת לחץ הדם.

מהו צנתור להורדת לחץ דם?

מחקרים רבים מצאו שהשליטה המרכזית בלחץ הדם מבוצעת באמצעות מערכת העצבים הסימפתטית הכוללת את הכליות. עורקי הכליות מוקפים בעצבי הכליה המחברים בין המוח לכליות ובכך למעשה שולטים על הנעשה בהן. לחץ הדם מושפע מאוד מכמות הנוזלים המסולקת אל מחוץ לגוף באמצעות השתן.

כבר בשנות החמישים נמצא כי הפחתת פעילות עצבי הכליה הביאה להורדת לחץ הדם ונטרול עצבי הכליה נעשה אז באמצעות ניתוח. טיפול חדשני שפותח בשנים האחרונות מאפשר להשיג את אותה תוצאה בהליך זעיר פולשני באמצעות צנתר.

מהלך הטיפול

המערכת החדשנית כוללת קונסולה וצנתר גמיש המוחדר דרך עורק הירך ומשם מגיע אל עורקי הכליה. קצה הצנתר מעביר גלי רדיו באנרגיה נמוכה מן הקונסולה, שמווסתת את גלי הרדיו למינון המתאים. גלי הרדיו גורמים לצריבה קלה של עצבי הכליה ולוויסות פעילותם.

כבר לאחר מספר טיפולים נראה שיפור בלחץ הדם במחקרים אשר נעשו באוסטרליה ובאירופה. המטופל נמצא במהלך הטיפול בטשטוש קל כך שההליך אינו כואב לו, ומשך כל טיפול הוא כארבעים דקות.

יתרונות צנתור להורדת לחץ דם

כבר בשנות החמישים התגלה כי לעצבי הכליה השייכים למערכת הסימפתטית קיים תפקיד חשוב בייצור הורמוני הכליה (כמו אלדוסטרון הגורם לאצירת נוזלים ונתרן בכלי הדם ובכך מעלה את לחץ הדם). לסובלים מלחץ דם גבוה ישנה בדרך כלל פעילות יתר של עצבי הכליה.

גם תרופות הניתנות לסובלים מיתר לחץ דם עובדות לנטרול ייצור הורמונים בכליה כמו האלדוסטרון, אך דנברציה כלייתית עובדת על עצבי הכליה באופן ספציפי. הטיפול הוכח כיעיל, אינו דורש הרדמה כללית כפי שדרשו ניתוחים. מערכות הדנרבציה הכלייתית זכו לסיקור בכנסים רפואיים ובכתבי עת בינלאומיים לרפואה בתור הבטחה לטיפול ביתר לחץ דם אשר אינו דורש התערבות תרופתית או כירורגית.

מהלך הטיפול

ההליך נמשך בין ארבעים דקות לשעה, ומבוצע ביחידה לצנתורים בבתי חולים שונים. הטיפול מתחיל בהחדרת עירוי תוך ורידי של נוזלים ותרופות ותתבצע בדיקת קצב הלב ולחץ הדם. החלק העליון של הירך יגולח ויחוטא ויתקבל אלחוש מקומי להרדמת האזור. דרך האזור המטופל יוחדר שרוול חלול וקצר אל עורק הירך.

דרך שרוול זה יוחדר צנתר מוביל שישמש כנתיב להעברת הצנתר של המערכת. דרך הצנתר יוזרק גם חומר ניגוד על מנת לאפשר לרופאים לראות את העורקים על צג. לאחר החדרת הצנתר המוביל יועברו גלי רדיו אל מקומות שונים בעורק הכליה. לאחר טיפול בכליה אחת יועבר הצנתר המוביל מקום בכדי לטפל בכליה השניה.

במהלך הטיפול תיתכן תחושה לא נוחה בבטן שנמשכת זמן קצר וניתן להתגבר עליה לחלוטין באמצעות משכך כאבים. לאחר הטיפול על המטופל לנוח מספר שעות ולאחר שהיה קצרה בבית החולים יכול המטופל לחזור לביתו.

סיכונים – שיעור הסיבוכים שנראה בטיפול דנברציה כלייתית הוא נמוך מאוד. עם זאת, לטיפול יכולים להיות סיכונים דומים לסיכוני צנתור עורקים כמו לחץ דם נמוך, הפרעות בקצב הלב, נזק לעורק, נזק לכליה או זיהום. כאמור הסיכוי לכל אלה הוא נמוך מאוד.

לחץ דם גבוה

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן