לחץ דם גבוה במבוגרים צעירים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לחץ דם גבוה בקרב מבוגרים וצעירים

לחץ דם גבוה בקרב מבוגרים וצעיריםהשכיחות של יתר לחץ דם בישראל, בדומה לשכיחותו במדינות צפון אמריקה ומערב אירופה, נעה מעשרה אחוזים בקרב בני עשרים ועד למעלה מ-35% בקרב מבוגרים מעל גיל שישים.

היות והסיכון ללחץ דם גבוה עולה עם הגיל, נהוג לחשוב על המחלה כמאפיינת את בני הגיל השלישי, ושאינה רלוונטית למבוגרים צעירים בגילאי 39-18.

בנוסף, כשצעיר מתחת לגיל 35 שמאובחן עם המחלה, הרופא מאתר תחילה גורמים שונים העשויים להיות אחראים למצב, כגון היצרות עורק כלייתי או הפרשה עודפת של הורמונים. למרות זאת, בתשעים אחוזים מהמקרים המאובחנים בגילאים אלו, לחץ הדם הגבוה נובע מרקע תורשתי, כלומר, הוא מוגדר כיתר לחץ דם ראשוני ולא כמצב שהתפתח על רקע סיבות משניות.

שכיחות גבוהה של לחץ דם גבוה באוכלוסיית המבוגרים הצעירים

לחץ דם גבוה במבוגרים צעירים, הרבה יותר שכיח משמקובל לחשוב. למעשה במחקרים מסוימים שחקרו נושא זה נמצא ששכיחות המחלה באוכלוסייה זו נעה בין 15-20% בגברים, ובין 12-15% ובין 15-12 בנשים. שיעורי המחלה גבוהים יותר גם בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל.

למשל במחקר שנערך בפורטוגל שבו אספו נתונים מ-229 מטופלים בגילאי 25-21, נמצא כי 24.9% מהם סבלו מלחץ דם גבוה, ומתוכם 27.4% סבלו מערכי לחץ דם בתחום העליון.  כמו כן במחקר זה נמצא כי היחס בין גברים לנשים הסובלים מהמחלה, עומד על 4:1 וכי השכיחות של השמנת יתר באוכלוסיית המחקר הייתה גבוהה פי שניים משכיחות התופעה באוכלוסייה הכללית.

מאפיינים קליניים של מבוגרים צעירים עם יתר לחץ דם

אחת השאלות שהטרידו את החוקרים שבחנו את האוכלוסייה המבוגרת הצעירה בהקשר של יתר לחץ דם, נגעה למאפיינים הקליניים הייחודיים של אוכלוסייה זאת. מהמידע הרב שנצבר בנושא זה, נראה כי כשמשווים בין בעלי לחץ דם תקין לבעלי יתר לחץ דם בני אותו גיל, מגלים כי בקרב הסובלים מיתר לחץ דם יש שיעור גבוה יותר של גברים, מעשנים, בעלי עודף משקל והשמנת יתר, חרדה ודיכאון.

בנוסף, נמצא כי בהשוואה לבעלי לחץ דם תקין, באוכלוסיית המבוגרים הצעירים הסובלים מיתר לחץ דם קיימת שכיחות גבוהה יותר של מטופלים עם סיפור משפחתי של יתר לחץ דם, סוכרתיים, בעלי דיסליפידמיה ובעלי רמת אינסולין גבוהה מהתקין בדם. בנוסף נמצא שיעור גבוה יותר של יל"ד בנשים הנוטלות גלולות למניעת היריון בהשוואה לנשים שלא נוטלות גלולות.

מאפיינים המודינמיים של מבוגרים צעירים עם יתר לחץ דם

מעניין לדעת כי השינויים ההמודינמיים במבוגרים צעירים הסובלים מלחץ דם גבוה, מתבטאים כבר בשלבים מוקדמים של המחלה. כך, למשל, במחקר שבחן מבוגרים צעירים עם ערכי לחץ דם בתחום המוגדר "נורמלי-גבוה", וסיפור משפחתי של המחלה, נמצאה עלייה בתנגודת כלי הדם ההיקפיים (PVR) והפרעה בגמישות העורקים הקטנים.

בזוג מחקרים נוספים נמצא שבקרב מבוגרים צעירים עם לחץ דם גבוה, קצב הלב מהיר יותר, תפוקת הלב גבוהה יותר, מהירות גל הדופק גבוהה יותר, לחץ הדופק גבוה יותר ומדד שבר ההזרקה גבוה יותר, לעומת מבוגרים צעירים בעלי ערכי לחץ דם תקינים.

השלכות עיכוב בהתחלת הטיפול בלחץ דם גבוה במבוגרים צעירים

למרות הסכנות הטמונות ביתר לחץ דם לא מטופל, נכון להיום שיעור התחלת הטיפול להורדת לחץ דם במבוגרים צעירים, נמוך באופן משמעותי בהשוואה לגילאים מתקדמים יותר: 49% בלבד לעומת 73% בקרב מבוגרים בגילאי ארבעים עד 59, ו-81% בקרב קשישים בגילאי שישים ומעלה.

במחקר שבו בחנו את פרק הזמן שחלף בין מועד האבחון של לחץ דם גבוה, למועד התחלת הטיפול התרופתי, נמצא כי בקרב צעירים מבוגרים בגילאי 18 עד 39, קצב התחלת הטיפול היה נמוך ב-44% בהשוואה לקצב התחלת הטיפול בגילאים מבוגרים יותר.  רק 34% ממשתפי המחקר שאובחנו עם לחץ דם גבוה, התחילו לטפל באמצעות תרופות להורדת לחץ דם.

סיכוני יתר לחץ דם במבוגרים צעירים

לחץ דם גבוה במבוגרים צעירים מהווה גורם ניבוי להתפתחות של אירועים קרדיווסקולריים בשלב מאוחר יותר בהמשך החיים וכן מציב אותם בסיכון גבוה יותר להתפתחות של מחלה כלייתית, תמותה מוקדמת ואירועים מוחיים. שיעור הסיבוכים גבוה יותר כשמדובר במטופלים הסובלים גם מסוכרת.

למרבה הצער, תהליך אבחון יתר לחץ דם במבוגרים צעירים לוקה בחסר וכתוצאה מכך הבעיה נותרת לא מאובחנת ברבים מהם, במשך זמן לא מבוטל.

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לחץ דם גבוה

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן