רופא מומחה לטיפול בלחץ דם גבוה

רופא מומחה לטיפול בלחץ דם גבוהלחץ דם גבוה מכונה ברחבי העולם "הרוצח השקט" והוא הרוויח את הכינוי ביושר. לרוב המחלות המוכרות כיום ישנם תסמינים מאפיינים. אצל מחלה אחת מדובר על כאבי בטן, אצל השנייה רעד ותשישות קיצונית אולם הבעיה בלחץ דם גבוה היא שהתסמינים אינם קיימים.

ניתן לחיות עם לחץ דם גבוה ולא לדעת כלל שחולים או שנמצאים בבעיה. למרות שאין תסמינים, תוצאות עלולות להיות קטלניות.

לחץ דם גבוה עלול להוביל לאירועים לבביים, שבץ מוחי, אי ספיקת כליות ואפילו ירידה ברמה הקוגנטיבית. כל אלו יכולים להרוג את האדם או לגזול ממנו את איכות החיים ולכן חובה לאתר בעיית לחץ דם גבוה בהקדם ולטפל בה כראוי.

לחץ דם גבוה – הדברים שחשוב לדעת

הלב מתכווץ עם כל פעימה ומוציא החוצה את כל הדם הנמצא בו במטרה שהוא יגיע לכל חלקי הגוף. מיד לאחר מכן מתרחב הלב במטרה להכניס פנימה את כל הדם שהוצא, וכך התהליך חוזר על עצמו והדם מגיע לכל מקום. לחץ הדם בעת הכיווץ נקרא "לחץ דם סיסטולי" וערכו התקין הוא עד 140 מ"מ כספית.

לחץ הדם בעת הרפיית הלב נקרא "לחץ דם דיאסטולי" וערכו התקין הוא עד 90 מ"מ כספית. כל ערך גבוה מאלו, מעל 140 סיסטולי או מעל 90 דיאסטולי, נחשב ללחץ דם גבוה ויש צורך לבדוק מהי הסיבה לכך.

מערכות גופניות מעורבות

בגוף קיימת מערכת העצבים הסימפתטית אשר נכנסת לפעולה כאשר אנחנו במצבי לחץ. הדופק עולה, הלחץ מתגבר והגוף ערני ודרוך לכל צרה שלא תבוא. מערכת זו מעלה את לחץ הדם באופן אוטומטי ובמקרי מחלה עלולה להשפיע עליו ולהשאיר אותו גבוה לאורך זמן.

מערכת נוספת שמעורבת היא מערכת השתן והכליות. כאשר הכליות מפרישות יותר מדי, הגוף נכנס למגננה ומכווץ את כלי הדם כדי להגביל את הדם הנכנס לכליות וכך להוריד מפעולתן. כיווץ כלי הדם מגביר את לחץ הדם וכן הנוזלים שלאחר הכיווץ נותרים בפנים ומגבירים את הלחץ.

איתור לחץ דם גבוה

למרות שמדובר על מחלה ללא תסמינים, בעזרת הבדיקה הנכונה קל מאוד לאתר לחץ דם גבוה. בכל בדיקה פשוטה אצל רופא משפחה ניתן למדוד לחץ דם בעזרת שרוול מדידה פשוט המולבש על הזרוע, מנופח קלות ומאפשר לקבל מידע עדכני ומהיר.

במידה והמטופל מפחד מכל ביקור במרפאה וחושש להגיע לרופא, וודאי שלחץ הדם שלו יהיה גבוה מהמצופה והדבר מובן. מסיבה זו ישנם מכשירים למדידה ביתית של לחץ דם, המנטרים את לחץ הדם לאורך יממה ובודקים כל חצי שעה מה הנתונים העדכניים. כך ניתן לקבל תמונה כוללת ולראות האם לחץ הדם הגבוה נובע מנוכחות הרופא או מקיומה של בעיה.

רופא מומחה בלחץ דם גבוה

לפעמים נתקלים בבעיה רפואית ולא יודעים מי הרופא המתאים שאליו כדאי לפנות. לחץ דם גבוה המערב מספר מערכות מעמיד את החולה בפני בעיה כזו. לאחר איתור המחלה לאן מומלץ לפנות להמשך טיפול? חשוב להגיע לרופא מומחה המתמצא בבעיות של יתר לחץ דם גבוה ויכול להעניק ייעוץ וטיפול מתאימים.

הרופא הראשון שיזהה את המחלה יהיה ככל הנראה רופא המשפחה בעת הבדיקות התקופתיות שחשוב לעשות. פעמים רבות ניתן יהיה לקבל טיפול מלא אצלו, אך ישנם מקרים בהם יש צורך במעקב צמוד. במרפאות יתר לחץ דם המתמחות בנושא תוכלו להיפגש עם מומחי קרדיולוגיה או מומחים ברפואה פנימית העוסקים בנושא ובהשלכותיו על בסיס קבוע ועל כן יוכלו לקבוע טיפול ולבחון תמונה כוללת של המחלה ותוצאותיה.

לחץ דם גבוה

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן