רפלקסולוגיה מורידה לחץ דם גבוה

רפלקסולוגיה ללחץ דם גבוהרפלקסולוגיה, שיטה עתיקה שתחילתה לפני למעלה מחמשת אלפים שנים, יכולה להוריד לחץ דם גבוה. הטיפול מבוסס על עקרונות זהים לדיקור, ומעורר נקודות פרטניות על הגוף כדי לשפר את זרימת הדם ולקדם רווחה.

הטיפול עובד באופן הטוב ביותר לשיפור הפרעות באיברים הפנימיים ובעיות הקשורות ללחץ כגון כאבי ראש. סקר שנערך על ידי איגוד הרפלקסולוגים בבריטניה מצא כי יתר לחץ דם הוא המצב בו ניתן לטפל בהצלחה מרובה באמצעות רפלקסולוגיה.

עקרונות רפלקסולוגיה

עקרונות רפלקסולוגיה קובעים שאזורים מסוימים ברגליים, הנקראים רפלקסים, מתאימים לחלקים אחרים בגוף. רפלקסים אלו מתייחסים לאופן תפקוד האיברים כגון הלב והכליות. רפלקסים מתייחסים אף למצבים נפשיים, כך שבעיות רגשיות כגון חרדה ומתח עשויים להגיב היטב לטיפול.

הרפלקסים מסודרים על כפות הרגליים, החלק העליון של כף הרגל, הבהונות והקרסוליים, ליצירת מפת הגוף. אזורים על רגל ימים תואמים את הצד הימני של הגוף, ואילו האזורים על רגל שמאל מתייחסים לצד השמאלי.

מהלך טיפול רפלקסולוגיה

במהלך הטיפול, רפלקסולוג בוחן ומעסה את כל אזורי הרגליים כדי לזהות אזורים רכים או אזורים מחוספסים. ממצאים אלו משמשים לאבחון ואיתור חלקים בגוף העשויים לתפקד באופן שאינו אופטימאלי, גם אם אינכם מודעים לנוכחות בעיות בריאותיות.

בעיות בריאות פרטניות כגון יתר לחץ דם מטופלות באמצעות הפעלת לחץ ועיסוי נקודות רפלקס הקשורות למצב מסוים. הטיפול מעורר את קצות העצבים אשר עוברים מהרגליים אל המוח והחוצה לאיברים הקשורים, על מנת לשפר את זרימת הדם ולהקל על התסמינים. טיפול מלא נמשך בין 45 דקות לשעה, ובסוף כל מפגש, המטופל מרגיש חם, מרוצה ונינוח.

נקודות עיסוי ללחץ דם גבוה

כדי לטפל ללחץ דם גבוה, רפלקסולוג מתרכז בעיסוי רפלקסים הקשורים ללב ולחזה. נקודות אלו נמצאות בין בסיס הבהונות לקו הסרעפת בשתי הרגליים. המטפל מתחיל לעסות את בסיס הבוהן הגדולה ועובד מעבר לקצה החיצוני של כף הרגל. עיסוי רפלקס הלב הגדול יותר על רגל שמאל מחזק ומווסת את תפקוד הלב, תוך גירוי קוטר הסרעפת להעמקת הנשימה והזרמת יותר חמצן לגוף.

גירוי הרפלקסים הקשורים לבלוטת התריס מווסת את קצב הלב ואת חילוף החומרים של סידן, תוך עיסוי אזור הכליה, הממוקם בחלק העליון של קשת הרגל, ומסייע לשטיפת נוזל עודף מהגוף. רפלקס השדרה, אשר פועל לאורך הקצה הפנימי של שתי הרגליים, מטופל אף הוא על מנת לתמוך במערכת העצבים.

שיפור לחץ דם גבוה – השפעת הטיפול מספקת יתרונות לסובלים מיתר לחץ דם. המטופל מגלה שלאחר הטיפול, הוא משתמש בחדר השירותים בתדירות גבוהה לשחרור נוזל עודף. זוהי השפעת רפלקסולוגיה, המסייעת אף להפחתת לחץ הדם.

ראיות מדעיות ליעילות הטיפול

מספר גדל והולך של רעיות מדעיות תומך בשימוש ברפלקסולוגיה לטיפול בלחץ דם גבוה ובמצבים בריאותיים אחרים. בקוריאה, למשל, אחיות הוכשרו לטפל ברפלקסולוגיה פעמיים בשבוע בחולים עם יתר לחץ דם, וחלק מהחולים מקבלים את הטיפול פעמיים בשבוע.

כעבור חודש וחצי נצפתה ירידה משמעותית בלחץ הדם הסיסטולי, בהשוואה לקבוצת חולים זהה שלא קיבלה טיפול רפלקסולוגיה.

רפלקסולוגיה מורידה את לחץ הדם

במחקר שנערך בתורכיה, 17 אנשים בריאים, ועוד עשרים חולים במחלת לב כלילית, שהיו אמורים לעבור ניתוח עורקים כיליים (CABG) קיבלו טיפול רפלקסולוגיה של שעה. בשתי הקבוצות, הטיפול הניב הפחתה משמעותית בלחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי.

בקבוצת הביקורת הבריאה, לחץ הדם הממוצע היה 136/75 מילימטר כספית לפני הטיפול, 115/67 מילימטר כספית כאשר נמדד חצי שעה לאחר טיפול רפלקסולוגיה, ו-124/67 מילימטר כספית כשנמדד שעה לאחר הטיפול.

ראיות מדעיות לבטיחות רפלקסולוגיה

החוקרים מדדו מספר משתנים פיזיולוגיים ומצאו שההשפעות החיוביות על לחץ הדם נקשרו לשינויים חיוביים במנגנוני הבקרה המערבים את מערכת העצבים האוטונומית, עצב הוואג, ותגובות הורמון אנגיוטנסין.

הם הגיעו למסקנה כי רפלקסולוגיה היא טיפול בטוח שניתן להשתמש בו כשיטה יעילה לשיפור התוצאות בחולים עם מחלת לב כלילית.

לחץ דם גבוה

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן