לחץ דם גבוה בתינוקות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לחץ דם גבוה בתינוקות

לחץ דם גבוה בתינוקותהאם התינוק שלכם נרגז לעתים קרובות? האם הבחנתם בגוון כחלחל על עורו? ובכן, אם תסמינים אלו מופיעים אצל התינוק, זה הזמן לחשוד בלחץ דם גבוה! למרות שהמצב משפיע בדרך כלל על מבוגרים, למעשה, הוא עשוי להיות נוכח בכל גיל, אפילו בינקות. בסביבות חמישה מתוך מאה תינוקות סובלים מלחץ דם גבוה מהרגיל, אם כי פחות מאחד מתוך מאה תינוקות סובלים מלחץ דם משמעותי מבחינה רפואית.

לחץ דם הוא המתח המופעל על ידי הדם על דפנות כלי הדם ובמיוחד על העורקים, בכל פעם שהלב שואב אותו. לחץ הדם עולה כאשר הלב שואב ודוחף דם לכלי הדם, ומופחת כששרירי הלב נרגעים.  מאמר זה מפרט את הסיבות, התסמינים והטיפול בלחץ דם גבוה אצל תינוקות.

מדידת לחץ דם בתינוקות

המונח 'לחץ דם' מתייחס לשתי מדידות נפרדות:

לחץ דם סיסטולי – הלחץ הגבוה ביותר המגיע לעורקים כשהלב שואב דם החוצה להזרמת דם דרך הגוף.

לחץ דם דיאסטולי – לחץ נמוך הרבה יותר, המתרחש בעורקים כשהלב נרגע משאיבת דם בין הפעימות.

אם אחת ממדידות אלו, או שתיהן, נמצאות מעל לטווח הנמצא אצל אנשים בריאים בני אותו גיל ומין, הוא נקרא יתר לחץ דם.

כשמודדים את לחץ הדם של התינוק, יש לבצע את המדידה שלוש פעמים. התינוק עשוי להיות עצבני בפעם הראשונה, ולכן הקריאה עשויה להיות שגויה.

לחץ הדם של תינוק בן יומו הוא 64/41. לחץ הדם הממוצע של ילדים בין הגילאים חודש לשנתיים הוא 95/58. שינויים קלים בקריאות הם נורמאליים.

גורמים ללחץ דם גבוה בתינוקות

במקרים רבים, יתר לחץ דם מתפתח עם הגיל, והתינוק עשוי שלא להפגין תסמינים כתינוק, אך עשוי לפתח את המצב כשהוא גדל.

אלו הן הסיבות האפשריות ליתר לחץ דם אצל תינוקות:

מחלות מולדות – כגון מחלות עורקים, פטוקוס, דיספלסיה והיצרות עורקי הכליות.

היסטוריה משפחתית של לחץ דם גבוה – המחלה עשויה לעבור בתורשה.

תופעות לוואי של תרופות – אם התינוק נולד עם מצב רפואי מסוים, הטיפול התרופתי עלול להגביר את לחץ הדם.

בעיות בלוטת התריס – מצב יתר של בלוטת התריס עלול להוביל ליתר לחץ דם.

גידולים – עלולים לגרום ללחץ דם גבוה אצל תינוקות.

תסמינים וסימנים

לחץ הדם של התינוק נמדד ברוב הבדיקות הגופניות השגרתיות, שכן איתור מוקדם הוא המפתח להתמודדות. במקרים רבים, מצב זה גורם לחוסר נוחות ניכר, אך גם כאבי ראש; סחרחורות; הפרעות ראייה; או עייפות עשויים להצביע על לחץ דם גבוה.

היות ולחץ דם גבוה עשוי להתרחש ללא כל תסמינים, ההורים צריכים להיות ערים לתסמינים קשורים בולטים הכוללים גם גוון כחלחל של העור; קוצר נשימה; צמיחה איטית וקשיי עלייה במשקל; והתקפים תכופים של דלקות בדרכי השתן. תסמיני לחץ דם גבוה ביותר אצל תינוקות הם עצבנות; בחילות; התקפים; וקשיי נשימה.

אבחון לחץ דם גבוה אצל תינוקות

הרופא עשוי להמליץ על הבדיקות הבאות:

  • אנגיוגרפיה.
  • בדיקות דם ושתן.
  • צילום רנטגן של החזה והבטן.
  • סריקת MRI.
  • אקוקרדיוגרמה.
  • אולטרסאונד של הכליות.

טיפול בלחץ דם גבוה אצל תינוקות

לאחר אבחון לחץ דם גבוה אצל התינוק, הרופא יבדוק את לחץ הדם לעיתים קרובות כדי למנוע החמרה. בהתאם לרמת לחץ הדם, הרופא יפנה את ההורים למומחה לחץ דם גבוה בילדים, כגון נפרולוג ילדים, שהוא מומחה כליות, או קרדיולוג ילדים, שהוא מומחה לב.

הטיפול תלוי בגורם וכולל דיאליזה; תרופות; או ניתוח. טבעי שהורים נכנסים לפאניקה אם התינוק סובל מכל סיבוך בריאותי רציני. יחד עם זאת, מומלץ לשמור על רגיעה ולחפש את הטיפול הרפואי הטוב ביותר, כך שהתינוק יוכל לחיות חיים נורמאליים בקרוב. חשוב ביותר לגלות לחץ דם מוקדם. העדר שליטה על המצב עלול להזיק לאיברים אחרים כגוף הלב, הכליות והמוח.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לחץ דם גבוה

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן