רפואה סינית

רפואה סינית ללחץ דם גבוהלחץ דם גבוה מהווה גורם מרכזי ומעודד היווצרות של מחלות כרוניות קשות כמו התקפי לב, שבץ מוחי, מחלות כליות ועוד. כמות האנשים הסובלים מלחץ דם גבוה הינה גבוהה ורק עולה עם השנים בעולם המודרני.

לחץ דם גבוה – מה זה אומר בכלל?

כל הדם שמגיע לתאים ולאיברים השונים בגוף שלנו זורם מהלב. בזמן הזרימה מופעל לחץ על דפנות כלי הדם. יתר לחץ דם או לחץ דם גבוה הוא בדיוק ההגדרה למצב זה, כלומר הוא מתאר את מצב זרימת הדם מהלב אל שאר הגוף.

את הלחץ מודדים באמצעות מכשיר המספק מידע לגבי שני נתונים: ערך סיסטולי – גבוה וערך דיסאסטולי – נמוך. כאשר הערכים עולים על הנתון 40/90, זה אומר שלחץ הדם שלנו גבוה. הגורמים ללחץ דם גבוה תלויים במשתנים רבים ובעיקר בהרגלים . התפיסה הסינית באה ממקום הטוען כי לחץ דם גבוה הוא סוג של בעיה התנהגותית. כלומר, חלק ניכר מהבעיה נוצר כתוצאה ממה שאנחנו מכניסים לגוף שלנו.

גישת הרפואה הסינית לתזונה ולחץ דם גבוה

קפאין וניקוטין, למשל, משפיעים לרעה על לחץ הדם בגישת הרפואה הסינית. תורה זו מתייחסת גם לגורם המטבולי כפקטור חשוב בהשפעה על לחץ הדם. צריכה של מזונות מהחי עם דגש על בשר אדום ומוצרי חלב מובילה להצטברות שומנים בגוף והגברת הסיכון לטרשת עורקים.

כלומר, ככל שכלי הדם צרים יותר, כך עולה לחץ הדם. חרדה גורמת לעלייה בהורמוני הלחץ בגוף, ומגבירה את לחץ הדם. עודף בנתרן, מחסור בוויטמינים ומינרלים חיוניים יכולים גם הם לגרום למצב של לחץ דם גבוה. גם לנטילת הורמונים לצורך טיפולי הריון או עלייה של הורמונים בזמן הריון כמו אסטרוגן יש השפעה על העלייה בלחץ הדם.

עקרונות היסוד של רפואה סינית ללחץ דם גבוה

גישת הרפואה הסינית גורסת שהשלב הראשון בתהליך איזון רמות לחץ הדם הוא פשוט לשנות את התזונה ולבסס את צריכת המזונות שלנו על מזונות טבעיים ככל הניתן, להימנע מצריכה של משקאות ומאכלים המכילים קפאין ולנסות להפחית ככל הניתן בצריכה של מזונות בשריים ומוצרי חלב. יחד עם זאת, יש להימנע גם מעישון ולהמעיט בצריכת נתרן הנמצא בכמויות גדולות במוצרי מזון מתועשים.

הרפואה הסינית מתייחסת לכך שחלק ממנגנון כיווץ והרפיית כלי הדם קשור מאוד לוויטמינים מסוימים הנמצאים בתזונה, כגון ויטמין C, ויטמין E, ויטמין A ועוד. כלומר, מחסור בהם עקב צריכה מואטת של פירות וירקות גורם בסופו של דבר לפגיעה בתהליך הוויסות של לחץ הדם מה שבעצם גורם לעלייה שלו. לכן חשוב לשלב בתזונה ירקות ופירות מסוגים שונים.

דיקור סיני לאיזון לחץ דם

הדיקור המתבצע בנקודות המשפיעות על מרידיאן הטחול כמו למשל ספלין 6 וספלין 9 הוכח כבעל השפעה מדהימה על תהליך וויסות לחץ הדם. הסיבה לכך היא משום שהדיקור מאפשר למטפל לגשת לכמה מערכות במקביל כלומר לווסת את הסריקולציה של מערכת הדם, לגעת במערכת העצבים, לעודד תהליך של ניקוי רעלים מהגוף מה שכאמור תורם מאוד לתהליך איזון של לחץ דם די במהרה.

חשוב להבין, שבמקביל יש להקפיד על שינוי באורח החיים . הרעיון הוא לעודד אי תלות בטיפול ולא לגרום לכך שהמטופל ימשיך להגיע לטיפולים. המטרה היא תוך כמה טיפולים בודדים לצד שינוי מהותי באורח החיים להשיג תוצאות. סוג של חלון הזדמנויות בו המטופל מאמץ הרגלים חיוביים.

השילוב בין אבחנה מדויקת של המטפל על פי גישות סיניות שונות כמו מדדים מהרפואה המודרנית, הסתכלות גופנית, תשאול המטופל לגבי הרגלי התזונה והפעילות הגופנית שלו, מסייעים בתהליך איזון לחץ הדם אצל מטופלים הסובלים מלחץ דם גבוה.

אולי יעניין אותך גם:

יתר לחץ דם בתחילת ההיריון מגביר את הסיכון למומים בעובר

לחץ דם גבוה

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן